články     späť

Ako vznikla Joga všade

Jogavsade. Takto som počas svojej 3ročnej jogovej kariéry nazvala pravidelné stretnutia jogových nadšencov v Sade Janka Kráľa v letné nedeľné večery. Ani som netušila dvojzmysel a hĺbku vlastných slov...

Podobne to bolo s mojim vnímaním jogy. Z ďaleka som netušila hĺbku jogového životného štýlu a kam ma joga môže dostať. To síce netuším ani teraz a to ma napĺňa očakávaním . Joga ma zatiaľ v živote len príjemne prekvapila a všetko, čo ma naučila, mi bolo prínosom...

Skúsim od začiatku, aj keď, podobne ľahko ako sa jogín zamotá do svojich nôh, sa ja zamotám do svojich slov o joge :-)

Joga znamená „spojenie“ .

Joga si ma našla sama a a spojila sa so mnou, aj napriek tomu, že som ju na začiatku odmietla. Takéto spojenie som si donedávna ani neuvedomovala. Moju cvičiteľskú kariéru som brala ako niečo komerčne pokrokové, čo prinášam na Slovensko zo Štátov. Síce joga v Bratislave bola, ale tak, ako sa jogínsky patrí, ukrývala sa v štúdiách a v dušiach ľudí a nepretláčala sa nátlakovo do pozornosti širokej verejnosti. Joga nie je chamtivá, načo by aj?! To, že som sa s ňou spojila, resp. že sa s ňou spájam (a že ma s ňou spája aj moje okolie), som si uvedomila, keď som pocítila, že ma joga sceľuje ako človeka. Ani zďaleka nie som hotový človek (na to som ešte príliš mladá ?), ale našla som si záľubu a priestor na sebarealizáciu. Joga ma spojila s novými priateľmi a dala mi mnohé príležitosti. Spojila ma s ľuďmi, s ktorými som vyrastala. Joga ma naučila precítiť veci od špiku kosti. To je moja jogová skúsenosť. Každý, kto ju skúsi a s ňou chvíľu zotrvá, má tu svoju - najprv povrchnú fyzickú (tvarovanie tela, odbúravanie zdravotných ťažkostí, zlepšenie kondície), neskôr duševnú: možno mu otvorí oči, možno nadvihne hlavu, možno zroluje ramená, možno ukáže, ako otvoriť srdce a usmiať sa od ramena k ramenu, alebo pozrieť sa na svet z iného uhľa.

Joga nie je ľahká. Nie len preto, že je fyzicky náročná, ale najmä preto, že vyžaduje disciplínu a pravidelnosť. Disciplínu a pravidelnosť v cvičení, ale aj v svojom postoji k vnútornému a vonkajšiemu svetu. Cvičebná časť jogy, tzv. ásany, je len jedna osmina jogového systému - o ňom niekedy nabudúce. Tieto ásany zhmotňujú a prehlbujú ostatné časti jogy, ako je koncentrácia, meditácia, príkazy (napr. presnosť a disciplína (tapas), či vonkajšia a vnútorná čistota (sauča)), zákazy (napr. nenásilie (ahismá), či odstránenie chtivosti (aparigraha)), a ďalšie.

Ásany, na to, aby vyzerali tak úžasne a aby sme ich s ľahkosťou zvládli, vyžadujú veľkú dávku trpezlivosti – čím zase len poukazujeme na jogínske nenásilie (nesiliť to, čo nejde) a odstránenie chtivosti (nechcieť to, čo nejde, radšej „dospieť“ a vyčkať času, kým sa veci podaria prirodzene).Táto trpezlivosť má taktiež svoju filozofickú dimenziu, ktorú vnímame aj vôkol nás. Nie je to predsa tak, že stromy ktoré rastú pomaly, majú najhlbšie korene? Tak joge doprajme čas a ona sa nám zavďačí, či už novou pozíciou, alebo novým pohľadom na svet.

Joga je spojenie. Uvedomila som si to dnes ráno, keď som spojila 3 slova a z „jogy v sade“ vznikla „joga všade“.

zuz**