články     späť

Aké je miesto jogy v projekte Collective Memory?


Ahojte, už som malý jogi :-)

Rada by som vám opísala, čo je to Collective Memory, ako je tento projekt spojený napríklad aj s jogou.

Projekt collective memory je absolútne nekomerčný. na ideu som prišla počas štúdia Belin school of creative leadership, keď sme pracovali so spolužiakmi na tímovom projekte. collective memory sa zameriava na zaznamenávanie hodnôt ktoré ľudia počas svojho života vytvárajú. odchodom človeka zo sveta sa na veky strácajú, ostávajú nezaznamenane, nezachytene a ďalšie generácie sú o toto bohatstvo ukrátené. Preto sa snažíme zaznamenať to čo považujeme za najviac ohrozene, špeciálne v dnešnej zdigitalizovanej ére. Na druhej strane, vďaka nej mame nástroje aby sme to urobili. Chceme zachytiť výpovede ľudí ktorí môžu našu kolektívnu pamäť naplniť bohatosťou, hodnotami, hĺbkou ich vlastných zážitkov, skúsenosti, autentickými výpoveďami toho čo zažili alebo boli svedkami, ľudí, ktorí žili v dobe o ktorej rozprávajú. v našom úmysle nie je interpretovanie minulosti, ide nám o súčasnosť, o výpovede ľudí, ktorí žijú a o tom čo rozprávajú to zažili na vlastnej koži alebo žili v danej dobe, daná udalosť ich ovplyvnila - ich život a život ich blízkych. Hľadáme príbehy bežných ľudí, nie veľkých osobnosti súčasnosti, z ktorých masmédiá urobili marketingové projekty, hľadáme autenticitu, úprimnosť, skromnosť, hĺbku, charakter, etiku, lásku, nadšenie, dôveru, otvorenosť, naivitu, rozvážnosť, koncentráciu...

Prečo mi napadlo natočiť video o joge? Myslím si, že v joge je veľmi veľa hodnôt, ktoré sa v dnešnej dobe vytrácajú a ľudia si neuvedomujú, že sa im strácajú pomedzi prsty v zhone, strese, nesústredení sa na to najdôležitejšie - dýchanie, rovnováhu vo všetkom čo robíme alebo čo ovplyvňuje naopak nás. Kameru nosím takmer stále zo sebou a stalo sa mi, že som niekam šla s úmyslom natočiť záznam pre collective memory, no nakoniec som to neurobila, pretože som necítila to čo som hľadala, nenapĺňalo to to, čo chceme v collective memory dosiahnuť a zachytiť. Zúčastnila som sa Yoga Open Air 2009 a bolo mi jasne že kameru nezavesím na klinec :-) Kedykoľvek by som natočila toho o joge viac, tak dúfam, že keď už aj sama cvičím, budem mat viacej príležitosti.

Viac o tom čo je collective memory nájdete na www.collectivememory.cz. Ak chcete točiť, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi spracujeme aj materiál ktorý sami natočíte, neočakávame že je každý kameraman, ani ja nie som.


Lucia